Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler - Jineart

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Popüler Bloglar

Epilepsi Hastalarında Hamilelik

Hamilelik Sürecinde Beslenme Nasıl Olmalı?

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelikte suyun erken boşalması nedir? Neden olur?

Hamilelik Döneminde Dikkat Edilmesi Gerekenler

Hamilelik hayatın yepyeni bir aşamasını temsil ediyor. Bir bebeği büyütmenin, ona sağlıklı bir gelecek vermenin heyecanı doğumdan sonra değil, çok daha önce hamilelik sırasında, hatta belki de hamilelik belirtileri ile başlıyor. 

Beslenmenize Dikkat Edin

Hamilelikte sağlıklı beslenmek bir taraftan anne adayının vücut sağlığı için önem taşıyor bir taraftan da bebeğin gelişimi ve büyümesine yardımcı oluyor. Bu dönemde sağlıklı bir şekilde kilo almak için hamileliğinizi ve bebeğinizi destekleyecek yiyeceklere ağırlık vermeyi ihmal etmemelisiniz.

Elbette bunların başında bol su içmek geliyor. Ayrıca tahıllı gıdalardan tüketmeye (ekmek, pirinç, erişte gibi), bezelye, mercimek, kuru fasulye gibi baklagillere ve sebzelere beslenmenizde yer vermeye, bol bol meyve tüketmeye dikkat etmelisiniz. Süt ve yoğurt gibi kalsiyum yönünden zengin gıdalar hamilelik boyunca ihmal etmemiz gerekenler arasında yer alıyor. Öğünlerinizde protein bakımından zengin olan kırmızı et, balık ve beyaz et ürünlerini tercih etmelisiniz. Kahvaltınızda yumurtaya yer vermek faydalı olacaktır. Çiğ balık ve deniz ürünleri ile çiğ yumurta ise diyetinizde olmaması gerekenler arasında.

Egzersiz Yapın

Spor yapmak sağlıklı ve zinde kalmak için önemli. Hamilelikte de çok zorlayıcı olmayan hamilelik egzersizleri mutlaka günlük spor programında olmalı. Hamilelik pilatesi gibi düzenli egzersizler sayesinde bir taraftan formda kalabilir bir taraftan da beden sağlığınıza destek olabilirsiniz. Günlük yürüyüşler, yüzme egzersizleri, hamile pilatesi ya da hamile yogası, zihinsel olarak rahatlamanızı sağlayacaktır. Ancak egzersiz rutinlerinizi mutlaka doktorunuzun bilgisi dahilinde ve kontrolünde yapmalısınız.

Alkol ve Sigaradan Uzak Durun

Hamilelik öncesinde uzaklaşmanız gereken alışkanlıkların başında alkol ve sigara tüketimi geliyor. Diğer bir ifadeyle, hamilelik hesaplaması gibi hazırlıklara başladıysanız bu tür alışkanlıkları bir kenara bırakmalısınız. Özellikle hamilelik ilk belirtileri ile birlikte tüketeceğiniz alkolün bebeğin kan dolaşımını etkileyebileceğini aklınızda bulundurmalısınız. Ayrıca birçok araştırmaya göre alkol, sigara ve yasa dışı uyuşturucu madde kullanımının düşük yapma, ölü doğum, erken doğum gibi riskleri ve komplikasyon oluşma olasılığını artırıyor.

Enfeksiyonlara Dikkat Edin

Hamilelik dönemi boyunca geçirebileceğiniz bazı enfeksiyonlar bebeğin sağlığını da etkileyebiliyor. Bu nedenle hamilelik boyunca enfeksiyon riskinin yüksek olduğu ortamlardan uzak durmaya özen göstermelisiniz. Eğer enfeksiyon kaptığınızı düşünüyorsanız, doktorunuza bilgi vermeli ve yönlendirmelerine dikkat etmelisiniz. Ayrıca bu tür riskleri azaltmak için hamilelik aşıları hakkında bilgi sahibi olmalı ve doktorunuzun kontrolünde gerekli olan aşıları olmalısınız.

Ağır ve Yorucu İşlerden Kaçının

Çoğu kadın, hamilelik boyunca çalışmaya ya da ev işleri ile uğraşmaya devam ediyor. Hamileliğin son dönemlerine kadar çok ağır ve zorlayıcı olmamak kaydıyla çalışmaya devam etmek zihin sağlığını olumlu etkileyebiliyor. Ancak, çalışma saatleri ve iş yoğunluğunun sizin için uygun olmasına da özen göstermeniz gerekiyor. Zor çalışma şartları ve kimyasallara ya da radyasyona maruz kalmak sizin ve bebeğinizin sağlığı için tehlikelidir. Bu nedenle hamilelik boyunca çalışma koşullarınıza dikkat etmelisiniz.

Kişisel Bakımınıza Özen Gösterin

Kişisel bakım hayatın her aşamasında önemli. Ancak hamilelik döneminde kişisel bakımınıza daha fazla özen göstermeniz gerekiyor. Çünkü bu dönemde vücudunuzda birçok değişiklik oluyor ve buna bağlı olarak da günlük rutinleriniz farklılaşıyor. Tüm bu değişikliklere uyum göstermek ise daha sağlıklı ve huzurlu bir hamilelik dönemi geçirmenize yardımcı oluyor.

Örneğin doktorunuz hamilelik boyunca ya da hamilelik öncesi folik asit kullanımı önerdiyse bunu günlük rutininizden eksik etmemelisiniz. Yine bu dönemde hamilelik çatlakları için farklı kremler tercih etmeniz gerekebiliyor. Son olarak günlük bakım için tercih ettiğiniz krem ve kişisel bakım ürünlerinin içeriğinin de uygun olması gerektiğini göz önünde bulundurmalısınız.

Site by  Black Cap Media.