Ultrason

Renkli Doppler ve 3D/4D görüntüleme dahil olmak üzere gelişmiş teknoloji ve uzmanlığımızla fetusu gelişimin her aşamasında detaylı şekilde değerlendirecek donanıma sahibiz.

Sizden Gelenler

Jineart Connect

Jineart Connect, anne ve anne adaylarının kadın sağlık deneyimini güçlendirmek ve süreci kolayca yönetebilmelerini sağlamak amacıyla doktor-hasta iletişim platformu olarak geliştirildi. Online görüşmenizi hemen başlatmak ister misiniz?

ULTRASON

Gebeliğin belirli haftalarında yapılan ultrasografik incelemeler ile hem bebek hem de anne sağlığı için önemli veriler elde edililip, ultrasonografi cihazları sayesinde gebelik çok detaylı olarak incelenebilmektedir.

Bebekte var olan bir anormalliğin tespiti veya bebeğin sonraki hayatını tehdit eden bir hastalığın erken tespiti için yapılan erken haftalardaki ayrıntılı ultrasonografi  anne ve bebek sağlığını korumak amacıyla büyük önem taşımaktadır.

İleri gebelik haftalarında ise bebeğin kan dolaşımının, bebeğin gelişiminin değerlendirilmesi ve son olarak da normal vajinal doğum şansının olup olmadığının belirlenmesi amacı ile ultrasonografi uygulanmaktadır.

Renkli Doppler ve 3D/4D görüntüleme dahil olmak üzere gelişmiş teknoloji ve uzmanlığımızla fetusu gelişimin her aşamasında detaylı şekilde değerlendirecek donanıma sahibiz. Fetal sorunların takip ve tedavisini gerçekleştirmek için bir çok merkezde neonatologlar ve genetikçiler ile işbirliği yapıyoruz.

Obstetrik ultrason konusunda uzmanlaşmış Perinatolog (yüksek riskli gebelik uzmanı), ikiz ve diğer sorunlu gebeliklerde, biyofiziksel testler, fetal anatomi ve büyümenin ayrıntılı değerlendirmesi için yılda 1.000 den fazla hastayı görmektedir.

Perinatoloji uzmanımız tarafından yapılan ve hastaya bir rapor olarak sunulan aşağıdaki işlemler Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebelikler de uygulanmaktadır.

Ayrıntılı Ultrason Gebeliğin Hangi Haftalarında Yapılır?

11-13. Haftası (Tüm gebelerde)
18.-23 haftaları (Tüm gebelerde)
24. hafta ve sonrası (Yüksek riskli gebeliklerde)

Ayrıntılı ultrason, riskli gebelikler, doğumsal sakatlık ve hastalıklar konusunda uzman bir perinatoloji uzmanı tarafından yapılır.

İlk Üç Ay Erken Gebelik Ultrasonografi

Gebeliğin anne rahmine yerleşmesinden sonra belirli haftalarda değerlendirilmesi, özellikle bazı önemli durumların tespiti amacı ile yapılmaktadır. Bu işlem anne ve bebeğe zarar veren bir inceleme değildir. İşlem sonucunda yazılan raporda aşağıdakiler hakkında bilgi verilir;

 • Gebelik kesesinin sayısı ve yerleşim yerleri
 • Gebeliğin iç veya dış gebelik ayrımının yapılması
 • Gebelik kesesinin gelişimi gösteren yapısı
 • Bebeğin kalp atış hızı ve ritmi
 • İkiz gebeliklerde bebeklerin eşlerinin tek veya ayrı olduğunun incelenmesi
 • Rahim ağzının (serviks) değerlendirmesi
 • Gebelik kesesi ile ilişkili kanama olup olmadığı

Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebeliklere, başvuru yapan hastalarımıza gebeliğin ilk üç ay ultrasonografi işlemi yapılmakta ve bir rapor olarak verilmektedir.

11-13 Hafta Ayrıntılı Ultrasonografisi

Anne rahminde bulunan bebeğin detaylı ilk incelemesi 11-13. hafta arasında yapılmaktadır. Bu ultrasonografi bebeğe yapılan ilk ayrıntılı ultrasonografi işlemidir.

11-13. hafta ultrasonografi işlemi ile bebeğiniz hakkında aşağıdaki bilgiler elde edilir;

 • Bebeğin gelişim haftası
 • Bebeğin eşinin yerleşim yeri
 • Bebeğin suyunun miktarı
 • Bebeğin ense saydamlığının kalınlığının ölçülmesi
 • Bebeğin burun kemiğinin incelenmesi
 • Bebeğin kalp yapısı ile ilgili temel bulgular
 • Bebeğin diğer gelişim bölgeleri olan beyin, mide, böbrekler, mesane, karın duvarı, bağırsaklar, omurga, el ve ayaklar hakkında ilk ve önemli bilgiler
 • Bebeğin özel damar yapılarının Renkli Doppler ile incelenmesi
 • Rahim ağzının (serviks) değerlendirmesi

11-13. hafta testi bebeğe yapılan ilk ayrıntılı ultrasonografi işlemidir. Bu yol ile bebeğiniz hakkında hem genetik hem de görülür sakatlık ihtimalinin ilk araştırması gerçekleştirilmiş olur. Perinatoloji ve Yüksek Riskli Gebeliklerde 11-13. Hafta ultrasonografi işlemi uygulanmaktadır.

18-23 Hafta Ayrıntılı Ultrasonografi

İlk trimester ayrıntılı ultrasonografisinin ardından gebeliğin 18-23. haftaları arasında ayrıntılı ikinci bir ultrasonografik inceleme daha yapılır.

Detaylı  ultrasonografi gebelik izlemenin en önemli parametreleri arasındadır.

Detaylı bilgi ve randevu için bize ulaşın.SİZE NASIL YARDIMCI OLABİLİRİZ?

Annelik yolculuğunuz boyunca merak ettikleriniz, bebeğinizin doğum öncesi, doğum esnasındaki sağlığı ve çok daha fazlası hakkında bilgi almak için bize ulaşabilirsiniz.Site by  Black Cap Media.